POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija Pretraga AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma October 15 2019 23:11:57
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | AKVARISTIKA - RAZNO | Akvaristika - Uradi sam - DIY
Stranica 2 od 2 < 1 2
Autor RE: Mini mini DIY CO2 sistem
Dusan79
Član

Reputacija: [ +6 ]
Registrovan: 25.07.09
Upisano u 15-08-2010 16:31
:Thumb:
Pošalji privatnu poruku
gMajstor
Član

Reputacija: [ 0 ]
Registrovan: 12.08.09
Upisano u 16-08-2010 19:04
i???? jel radi???? ja sam za, ali samo ako radi. Sve je bolje od secera i kvasca i onog nereda sa svim tim silnim crevima i difuzorima.
www.barnak.co.rs Pošalji privatnu poruku
All
Član

Reputacija: [ +3 ]
Registrovan: 13.07.10
Upisano u 20-08-2010 13:45
razz
Svaka ?ast na trudu ,treba puno surfanja da se na?u ovakve neuobi?ajene stvari.
Nisam oduevljen opremom u aq. koja se vidi ,a ovo se moe lako i sakriti .
Pošalji privatnu poruku
Filip
Član

Registrovan: 31.01.10
Upisano u 20-08-2010 14:46
isprobao sam malopre ovaj sistem i radi ko lud...cim ubacite bocicu u vodu odma krenu mehurici. e sada videcemo koliko ce da traje...:Thumb:hejhej
fitja-95@hotmail.com Pošalji privatnu poruku
-lll-
Član

Registrovan: 22.05.10
Upisano u 20-08-2010 16:15
Zar se nece rasprsivac brzo zacepiti??
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Reputacija: [ +19 ]
Registrovan: 10.02.09
Upisano u 20-08-2010 16:23
jos eksperimentisem sa raznim punjenjima i raznim rasprsivacima. Uskoro sledi izvestaj...
Pošalji privatnu poruku
Filip
Član

Upisano u 20-08-2010 18:54
sto se mog testa tice...ovako... posle nekog vremena kada se bocica napuni vodom okrene se naopako tj.rasprsivac bude dole a bocica gore okrene se samo od sebe zbog tezine i naravno mehurici idu slabije. jos zapazanja malo kasnije...hejhej
Filip
Član

Upisano u 20-08-2010 21:58
i posle vise od 8 sati izlaze mehurici happy... a da nisam napomenuo kakvu sam smesu stavio...

oko pola kasikice limunske i otprilike jedna kasticica soda bikarbone...hejhej
sasavr
Član

Registrovan: 20.06.08
Upisano u 20-08-2010 23:49
Dobar nacin za CO2 ja licno sipam mineralnu vodu 1litar na 100 litra nedeljnohejhejhejhej
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 21-08-2010 11:07
Kao sto rekoh jos se igram i eksperimentisem sa ovim sistemom, ali evo i nekih preliminarnih zapazanja i razmisljanja:

1.Prvi problem sa kojim sam se i ja sreo je tezina sistema. Ocito je da ceo sistem sa hemikalijama u sebi treba da bude dovoljno tezak da stabilno stoji na dnu. To zavisi od tezine stakla bocice+tezina kamena+tezina hemikalija. I meni je nekad isplivavalo nekad ne. Da se vise nebih zezao ubacio sam stakleni kliker u bocicu kao dodatno otezanje. I dalje sam imao dovoljno mesta za hemikalije, a resio sam problem isplivavanja.

2.
Koliko ce smesa u generatoru trajati i proizvoditi CO2 zavisi od vrste i kolicine smese i pre svega od brzine dotoka vode. U zavisnosti od ovih parametara i prilagodjavanja koja sam vrsio na sistemu meni je reakcija isla od 2h do 48h. (2h je bilo ili kada zbog mnogo vode reakcija krene burno ili kada iz raznoraznih razloga voda nece unutra, pa reakcija stane iako smesa nije potrosena)

2a smesa
Igrao sam se sa smesom sode bikarbone i limuntusa (u nekim varijantama sam je i zagrevao oko minut u mikrotalasnoj, pa dodatno sabijao - Mitijeva ideja) kao i sa cistim praskom za pecivo.
Neki preliminarni pokazatelji su da prasak za pecivo daje sporiju i dugotrajniju reakciju, ali sa manje oslobodjenog CO2, ali ovo je cisto ofrlje subjektivni utisak...

2b Ulazak vode u sistem.
Kao sto rekoh ulazak vode u sistem je glavni regulator brzine hemijske reakcije i kolicine oslobodjenog CO2. Mora da bude sporo ali kontinuirano...

Probao sam razlicita hardverska resenja sistema kako bih obezbedio kontinuirano vlazenje smese za optimalnu brzinu proizvodje CO2. Stavljao sam razlicite rasprsivace na poklopac, razlicitog precnika cevcice ili koristio samo poklopac sa malom rupicom 1-2 mm.
Kod svih ovih sistema problem je sto se voda koja treba da udje unutra sa jedne strane bori sa pritiskom CO2 koji hoce napolje, a sa druge strane sa silom povrsinskog napona koja zavisi od povrsine otvora kroz koji voda ulazi, ali i CO2 izlazi. Ovde sam imao najvise problema. Tu je regulacija tanana i nekada mi je voda prebrzo ulazila, nekada uopste nije ni htela.
Ovaj problem sa resio uklanjanjem kamenog rasprsivaca i ubacivanjem u rupicu u poklopcu vunenog koncica.
Uzme se vunica cca 10 cm na njoj na jednom mestu napravi cvor velicine 3-4mm i sa donje strane provuce kroz rupicu u poklopcu - do cvora. iznad poklopca se osece visak vunice da viri oko 5-10mm, a donji kraj ispod cvora treba da bude dovoljno dugacak da dopre do smese.
Na ovaj nacin voda koja treba da udje u flasicu vise nemora da se bori sa povrsinskim naponom i pritiskom nego kapilarno duz vunice kontinuirano vlazi smesu.

3. Rastvaranje i difuzija CO2.
Kakav god kamen stavio ili bez njega ili sa vunicom nisam bio zadovoljan velicinom CO2 mehurova koji izlaze iz bocice. Bili su poveliki i brzo su bezali ka povrsini. Stavljanje ispod usisa malog motornog filtera malo je poboljsavalo stvar sa rastvaranjem, ali ne previse.
Obzirom da je ovo mini mini CO2 sistem greh je da se proizvedeni CO2 uzalud trosi i ispusta u atmosferu.
Ideja je da ovo bude dobar mali kompletan CO2 sistem koji pasivno (bez dodatnih pumpi i filtera) i efikasno obezbedjuje i dobru rastvorljivost proizvedenog CO2. Znaci turis ga u neki cosak akvarijuma i skoro sve sto proizvede on i rastvori.

Tu sam se prisetio onih blesavih fotki sa zenskim najlon carapama iz originalnog clanka koji sam linkovao na pocetku teme. Fotke jesu blesave, ali Rusi nisu.
Malo sam modifikovao njhov padobran od carapa.
preko poklopcica sa vunicom stavio sam komadic od najlonki i ucvrstio zicom. Posto su carape rastegljive CO2 koji je izasao iz bocice naduvao je kupolicu iznad poklopca. Kako se carapa siri tako se sire i pore. Cela kupolica je okicena sitnim, sitnim mehuricima CO2, a na vrhu kupole, gde je carapa i najrastegnutija visak proizvedenog CO2 izlazi u vidu nesto vecih mehurova, ali se mnogo veca kolicina rastvori na kontaktnoj povrsini membrane.
I nema brige. I ako na prvi pogled mehurovi uopste i ne izlaze iz kupole sve dok je ona naduvena znaci da generator u bocici radi i proizvodi taman dovoljno CO2 koliko se i rastvori na povrsini carape.

Jos cu se igrati i eksperimentisati sa ovim modifikovanim sistemom sa vunicom i zenskim carapama (ju sram me bilo :bad: ), ali jedan takav sa 15ak grama smese sodabikarbone i limuntusa vec 48h stabilno radi u mom aq i jos ne posustaje...

Naknadni edit:
I evo fotka difuzora na poklopcicu bocice. Radi reference precnik poklopca je oko 3cm. nemojte gledati estetiku - ovo je prototip. lako je odrezati visak carape i zicice koja je drzi...
bio_biofizicar dodata sledeća slika:

../forum/attachments/carapa.jpg
665x800 [JPG]

Izmenio bio_biofizicar u 21-08-2010 11:20
Pošalji privatnu poruku
Filip
Član

Upisano u 21-08-2010 15:11
dugacak ali koristan text:Thumb:...moracu i ja da probam sa zenskom carapom haha... do sada sam radio sa rasprsivacem i sa rupicama na poklopcu bocice. kod mene je ovaj sistem radio oko 24h...hejhej
Autor RE: CO2 reaktor
vvlajko
Član

Reputacija: [ +1 ]
Registrovan: 19.01.09
Upisano u 23-08-2010 19:08
Kad ste ve? kod ruske tehnike, pogledajte reenje za DIY CO2 reaktor -tipa "ZVONO" sa kojim nikad ne?ete predozirati CO2 u akvarijumu bez obzira kako dobijate CO2.

http://amania.110mb.com/Chapters/Tech/co2-bell.html

Ja sam sebi za akvarijum od 27l napravio sli?an reaktor od plasti?ne ambalae za ?eten halvu (malo pakovanje) i prica od 5ml. Jeste da izgleda runo ali je jako efikasno i bezbedno.

P.S. Moda ovaj post i nije za ovu temu ali nisam mogao da odolim da ga ubacim ovde gde ve? pominjete rusku tehniku. Ina?e sajt na koji Vas upu?ujem je izuzetan za "Amaniste" koji znaju ruski.

Evo i par slika kako to kod mene izgleda:
vvlajko dodata sledeća slika:

../forum/attachments/zvonobocno.jpg
460x450 [JPG]

Izmenio vvlajko u 24-08-2010 08:38
Pošalji privatnu poruku
vvlajko
Član

Upisano u 23-08-2010 20:07
Pogled odozgo:

../forum/attachments/zvonoodozgo.jpg
450x531 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
vvlajko
Član

Upisano u 23-08-2010 20:08
A boja drop checkera idealna:

../forum/attachments/dropchecker.jpg
253x450 [JPG]
Pošalji privatnu poruku
Filip
Član

Upisano u 24-08-2010 00:10
druze sajt nece da se ocita...zzz
Izmenio Filip u 24-08-2010 00:10
bio_biofizicar
Član

Upisano u 24-08-2010 07:00
@Vvlajko Rusi i njihova resenja su uvek ozbiljno promisljena i teorijski potkovana. Jos od vremena SSSRa sve rade pomocu stapa i kanapa (tako su napravili i A bombu i poslali Gagarina u svemir), ali uvek sljaka. Kada pogledas ovaj sajt zadivljuje kolicina teorijskih proracuna i tabela - bas dobro sto si ubacio i ovo u temu. :Thumb:

@Filipe i meni nije htelo direktno da se ucita, ali kada prekopiras u Address polje browsera otvara sajt, a definitivno je dobar...
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 29-08-2010 19:20
Citajuci ruske sajtove eto i ja udjoh u populaciju CO2 korisnika.
Korak po korak od mini mini CO2 sistema danas sam stigao do boce kvasca i secera sa infuzionom kapaljkom kao brojacem mehurova i pasivnim zvonastim difuzorom sa oduskom (Koji je VVlajko predstavio). Interesantan metod rastvaranja CO2 baziran na fizici . Bice vremena da jos diskutujemo o njemu... malo da izeksperimentisem...

Ono sto me je najvise porazilo je ljubav riba prema CO2. :smiley29::loonetoon:zzz
Ja ga bas zbog njih nisam uvodio, a kako sam ga uveo sve se samo guraju i jate oko mesta u akvarijumu gde se nalazi difuzor. Ujatile se sve ribe, a posebno crne neonke i zaljubljeno ga posmatraju. Naravno predpostavljam da je to ljubav prema lokalno snizenom pH (obzirom da je difuzor pasivni i ne radi na principu jakog protoka protoka).

Nego da se vratim origimalnom mini-mini CO2 sistemu. Igrao sam se sa niim na razne nacine i na kraju mi se pokazalo da je naoptimalniji sistem sa kamenim rasprsivacem ucvrscenim na poklopac i po pola kasikice limuntusa i sodebikarbone u teglici. Za start je potrebna jedna kap vode. Ovo sljaka 5-6 sati sa postepenim usporavanjem, ako se u medjuvremenu promucka ili izvadi iz akvarijuma i doda jos neka kap vode dobija se jos 2-3 sata rada.
Mogu da zakljucim da i nije neki sistem ali je idealan za one slucajeve kada vam u glavnom sistemu nestane CO2. Priprema se za minut i daje Vam dovoljno vremena da odete da napunite bocu.
Nije lose ni za manje akvarijume (recimo u kancelariji) koji imaju vreme gledanja osvetljenja i aktivnog obsluzivanja od 8 do 10h. Dodjes u office i uz prvu kaficu smuckas jednu bocicu i dok si tu ona sljaka. Po potrebi promuckas, a kada krenes kuci izvadis bocicu, ugasis svetlo i pozelis laku noc ribama...
Mislim da ovaj mini-mini nije lose imati negde u fioci... - moze zatrebati...

Pošalji privatnu poruku
KLE500
Član

Registrovan: 01.10.10
Upisano u 06-10-2010 16:44
Evo da vam kaem svoja zapaanja .
U akvarij od 54 lit stavio sam ovaj mini CO2 i s obzirom na uloena sredstva i trud rezultati su vie nego dobri . Koristim ga osam dana i biljke pokazuju dobar napredak (nakon 2-3 sata rada neke biljke po?inju perlati) , a op?enito cijeli biljni svijet je dosta ivnuo. Koristim bo?icu sa ve?im kamenim raspriva?em (teak i stoji na dnu , radi jako sitne balon?i?e) , smjesa 1 mala li?ica limunske kiseline i 1 i malo vie sode. Trajanje reakcije 8 - 10 sati . I da napomenem da je rupica za prolaz co2 iz bo?ice promjera 1,5 mm. Cijeli proces je jednostavan i to mi se jako svi?a sve je ?isto i uredno , na kraju bo?icu se samo malo ispere pod pinom i to jt to . Lijep pozdrav svima .
Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Upisano u 07-10-2010 00:32
Drago mi je da nekome ovo radi radnju i da je naslo primenu. :Thumb:
Sto se mene tice, posteno receno, malo sam se igrao i eksperimentisao, pa i zasitio. U vecem akvarijumu sam se ipak odlucio za varijantu sa kvascem i secerom. Manje akvarijume jos uvek ne drogiram sa CO2 posto u njima eksperimentisem i muljam sa nekim drugim stvarima, ali izvadicu ovaj sistem iz fioke kada se odlucim da i u neki od njih pocnem da dodajem CO2...
Pošalji privatnu poruku
KLE500
Član

Registrovan: 01.10.10
Upisano u 07-10-2010 12:59
Slaem se sa tobom , ovo je moje prvo pa mi je zanimljivo.
Pošalji privatnu poruku
Stranica 2 od 2 < 1 2
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 202
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,