POČETNA ONLINE prodaja stari FORUM Tekstovi Galerija AKVARIJUM CENTAR FB stranica FB slike akvarijuma January 20 2021 01:30:03
Akvarijum Centar

Juwel akvarijumi

Ponuda ribica - cene

Baner

Atman EF-4

Izrada akvarijuma

Vidi temu
Aqua art - saveti i ideje za akvaristiku | AKVARISTIKA - RAZNO | Akvaristika - Tehnike fotografisanja
Autor Fotka celog akvarija
chelydra
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 27.03.08
Upisano u 10-04-2010 00:28
Koju ekspoziciji/otvor blende koristite za fotografisanje celog akvarija?
Ja sam po?etnik u fotkanju akvarija, pa sam uglavnom slikao kao sa duom ekspozicijom i manjim otvorom blende (zbog dubinske otrine) al sad sam neto probao sa velikim otvorom blende i kra?om ekspozicijom. Fotke mi tako izgledaju otrije i prirodnije. Jel to zbog kretanja vode ili je neto drugo u pitanju? Sony A200 je u pitanju. Kakva su vaa iskustva?
http://www.kornjace.blogspot.com/ Pošalji privatnu poruku
Autor RE: Fotka celog akvarija
bio_biofizicar
Član

Reputacija: [ +19 ]
Registrovan: 10.02.09
Upisano u 10-04-2010 02:57
Mislio sam da znam ponesto o fotkanju dok se nisam dovatio slikanja akvarijuma :fakehorse:

Ukratko:
1.Spremis akvarijum za fotkanje:obrises prednje staklo, malo zamracis da nema perlinga (kad upalis svu rasvetu on skoro odmah krece), primiris sve moguce turbulencije, i na neki nacin zamolis ribe da budu mirne haha Sto je sve u akvarijumu mirnije ekspozicije mogu biti duze. Slika se iz mracne sobe (zbog refleksija na staklu). Ima tu jos po neki detalja oko pripreme. Ako hoces bolje fotke moras dodati jos svetla osim osnovne aq rasvete koja se krece od 0,5-1w/lit. Bez blica - sem ako ne koristis eksterne postavljene iznad vode...

2. U zavisnosti od aparata i optike prvo kreces da se igras odnosom otvor blende/ekspozicija pri razlicitim ISO vrednostima. Ako su stanovnici izrazito mirni ekspozicije mogu ici do 1/20sec optimalno je 1/60sec za gro plan celog biljnog sa mirnim stanovnicima.
Takodje trazis i najbolji polozaj za fotkanje oces li blizu sirokougaono ili daleko zumirano...
Zatim u igru ubacujes i podesavanja WB (white balans) i izbor tipa osvetljenja.
.....I tako u krug malo pred akvarijumom, malo na kompu dok nedobijes zadovoljavajuce rezultate.

Evo ja se vec godinu dana zezam na zadatu temu i jos nisam zadovoljan... :smiley29:
Pošalji privatnu poruku
chelydra
Član

Reputacija: [ +4 ]
Registrovan: 27.03.08
Upisano u 12-04-2010 11:06
Hvala @bio_biofizicar.
Dakle, due ekspozicije ne igraju ulogu, jer je ipak voda u pitanju. Ako ho?u da zatvaram blendu moram da dodam jo svetla, ili da pove?am ISO. Jo da vidim kakav mi je um pri ve?im ISO.... :Thumb:
http://www.kornjace.blogspot.com/ Pošalji privatnu poruku
bio_biofizicar
Član

Reputacija: [ +19 ]
Registrovan: 10.02.09
Upisano u 12-04-2010 16:16
Upravo tako: gledas koliki ti je prihvatljiv sum od ISO u odnosu na kvalitet aparata kojim skljocas. Zatim u zavisnosti od rastojanja sa koga slikas biras otvor blende takav da prednji i zadnji plan budu u fokusu. Kada to postavis dobices ekspoziciju. U vecini slucaja ona ce biti preduga. Mozda je bolje onda promeniti malo rastojanje od akvarijuma da otvor blende moze biti veci (manji broj) za celo fokusno polje i poigrati se sa zumom. Onda ili dodas jos svetla ukrades malo na otvoru blende, malo na ekspoziciji, poigras se sa WB doradis na kompu....

Dodatno svetlo: sto je jace i vise iznad akvarijuma (ali maskirano od direktnog uticaja na aparat) i difuznije ili slave blicevi to bolje. Jako blizu postavljeno svetlo (sto je najcesci slucaj sa klasicnim aq osvetljenjem cesto "pregori" listove biljaku uz samu povrsinu vode, a prednji plan na dnu ostane podeksponiran i naravno sva zasencena mesta u akvarijumu ostanu crne mrlje na fotki (najcesce se javljaju na mestima gde se biljke zadnjeg plana nadviju nad nize). Zato je bolje dodatna svetla ili samu haubu pomeriti kod fotkanja sto vise napred, ali da bacaju ka zadnjem delu akvarijuma. Tako se osvetljavaju crne mrlje, prednji plan dobija vise, a visoke biljke manje svetla....

I naravno da napomenem slikati sa stativa ili ako nemas sa nepomicne podloge i sa ugradjenim tajmerom u aparatu....

Odlican primer kako se intezitet svetla brzo "topi" sa dubinom i onoga casa kada svetlo "prodire" u vodu su Coa-ina merenja u temi sa LINKA

Sam prelazak u vodu je vec gubitak od skoro 50%, pa sto dublje to manje....
namig
Izmenio bio_biofizicar u 12-04-2010 16:21
Pošalji privatnu poruku
Idi na:
Meni
ONLINE prodaja
stari FORUM
AKVARIJUM CENTAR
Akvarijum Centar
Izrada akvarijuma
Održavanje akvarijuma
Juwel akvarijumi
Slike akvarijuma
AKCIJE, AC
Akvarijumske ribice
3D pozadine
PostExpress
KATEGORIJE PROIZVODA - najprodavanije
Kompresori Resun LP
Kanister filteri za akvarijum
Pumpe za fontane
Tetra Diskus
Kvarcni pesak za akvarijum
Oprema za akvarijum

Prijava
Korisniko ime

Lozinka

Zaboravili ste lozinku?
Zatraite novu OVDE.

Gosti: 35
Nema članova prisutnih

Registrovanih: 2,771
Neaktiviranih članova: 0
Najnoviji: Akvarijum Studio

Zadnji članci
Vrste i uzgajanje sl...
Proizvodjac za CO2 (...
Kozice za akvarijum ...
Lepljenje (pravljenj...
Kompakt Fluorescentn...
Postizanje efekta du...
Vodene paprati - Tip...
Filtracija u nature ...
T5 (HO) i T8 rasvjeta
Trimovanje biljaka u...
CO2 drop checker
Trimovanje stabljika...
Iwagumi - odrzavanje...
Alge i biljke
Iwagumi - kreiranje ...
Principi i tehnike u...
Iwagumi - principi p...
PPS-pro na?in doziranja
Odgovarajuce doziran...
Put do finalnog izgl...
Razvoj supstrata u "...
Identifikacija mahovina
Nature aquarium, aqu...
Tajne holandskog sti...
DIY Makroelementi st...
Principi aquascapinga
Low light biljni akv...
Biljke prednjeg plan...
Zid od mahovine
Dugorocno odrzavanje...
Filtracija u biljnom...
Metal halogena - MH ...
Drvo i bilje na njemu
Neocaridina denticul...
Rastvorljivost gasov...
EI sistem doziranja
Kontrola algi u bilj...
Cryptocoryne - prepo...
Znacaj mikro i makro...
DIY neonsko osvetljenje
Podloga u akvarijumu
Slama u borbi protiv...
Biotopski akvarijum ...
Supstrat za cvece ka...
Uzgoj biljaka u Hydr...
Aquascaping
Kamen i drvo - dekor...
Sezona biljaka
Razmnozavanje akvari...
Otvoren akvarijum
Osvetljenje za akvar...
Dodavanje CO2 u akva...
Makro i mikro elementi
Vrste algi

Akvarijum Centar 1, ADRESA: Ugrinovačka 116 f, Zemun, Beograd, PAK 200461, Srbija, TELEFON: 065 / 82 52 755 FAX: 065 / 82 52 755 EMAIL: akvarijumcentar1@gmail.com MATIČNI BROJ: 64401467 PIB: 109748569 RADNO VREME: radnim danima 10:00–20:00, subotom 10:00–16:00,